KURUMSAL

ANKARA BAŞKENT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ


Yönetim Kurulu Başkanı Şadi TÜRK
Bölge Müdürü İsmet ÜSTÜNDAĞ
Telefon 0312 640 11 00
Eposta info@baskentosb.org
Faks 0312 640 11 11
Adres Başkent Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Malıköy-Temelli / ANKARA
Web http://www.baskentosb.org
Hakkında

Başkent Organize Sanayi Bölgesi; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Aralık 2003 tarihinde ilk tuğlayı koyarak cesaretlendirdiği sanayicilerimizin kendi imkânları ve emeği ile kurulmuştur. Ankara’nın Batı koridorunda şehir merkezine 33 km mesafede Temelli Maliköy de, 4 Organize Sanayi Bölgesinin bulunduğu 40.000 dönümlük bir sanayi havzasında yer almaktadır.

Tamamen katılımcılarının sermayesi ve verdikleri emek ile hayata geçirilen Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’nin en büyük ve en iyi yönetilen Organize Sanayi Bölgelerinden biridir. Ağırlıklı sektör grupları olan Metal, Savunma, Kimya, Medikal-ilaç, Gıda ve Matbaacılık başta olmak üzere birçok sektöre ev sahipliği yapmaktadır. 1790 hektar alan üzerinde kurulu olan Başkent Organize Sanayi Bölgesi, tam kapasiteye ulaştığında 1000 sanayi parseli ile 100.000 istihdam, 3 milyar dolar ihracat ve 10 milyar dolar katma değer hedeflemektedir.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, bütün parsellerde altyapısını tamamlamış ve yatırımcının ihtiyacı olan yol, su, elektrik, doğalgaz, telefon, fiber optik kablolarla veri, atıksu, yağmur suyu hizmetlerini kullanıma hazır hale getirmiştir. Faaliyetlerini standart alt yapı hizmetleri sunmanın ötesinde bir bakış açısı ile ‘’ Geleceğin Sanayi Kenti’’ vizyonunu benimseyerek gerçekleştiren Başkent OSB, bu faaliyetler kapsamında gerçekleşen Orta ve Yükseköğrenim Eğitim Kurumları, Öğrenci Yurdu ve sosyal yaşam alanları dışında yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan Lojistik Merkez Projesi ve Teknopark Projesi ile yaşanabilir bir sanayi kenti olma yolunda ilerlemektedir.

Ülkesine sunduğu katma değer kalitesinin yüksek bir hedef ve yenilikçi bakış açısıyla mümkün olduğunu bilen yönetim anlayışı, Başkent Organize Sanayi Bölgesini diğer sanayi birliklerinden birçok yönden farklı hale getirmiştir. Bölgenin tam ortasından geçen Ankara Çayı’nın iki yakasında planlanan ‘’Kentsel Merkez’’ bunun en güzel örneklerinden biridir. Bu merkezde; idari bina, sosyal yaşam alanı ve teknik alanlar, yeşil alan, kongre merkezi, fuar alanı, otel, kreş, hastane, cami, konvansiyonel atık su arıtma tesisi, spor tesisleri, meslek okulları, eğitim tesisleri, Öğrenci Yurdu ve yenilikçilik merkezi gibi hizmetlere ait binalar yer almaktadır.

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelerine sahip olan Başkent OSB, 12 dönüm alan üzerinde yer alan 465 ve 570 m2’lik binaları banka ve ticarethaneler için ayırmıştır. 15 dönüm alan üzerinde yer alan ve 70-300 m² arasında değişen bölümü çarşı bloğu haline getirmiş ve 61 dönüm alanda yapılan 845 metrekarelik atölyeler ile hem sanayicilerin ihtiyaçlarına cevap vermiş hem de küçük ölçekli yatırımcılara imkân sağlamıştır.